Publicat de: victorjosu | Ianuarie 26, 2009

Sheriff cistiga cupa CSI

victorie in Cupa CSI 2009

Sheriff : victorie in Cupa CSI 2009

In fiecare iarna campioanele din tarile spatiului ex-sovietic su aduna la Moscova pentru turneul Cupa CSI. In acest an invingatoare in acest turneu a devenit campioana Moldovei Sheriff Tiraspol. Este pentru a doua oara cind Sheriff reuseste sa cucereasca acest trofeu dupa editia din 2003. Echipa tiraspoleana a aratat un fotbal bun si dupa cum au declarat toti oficialii acestui turneu, a meritat pe deplin sa-l cistige chiar daca in faza eliminatorie a obtinut toate cele 3 victorii in urma loviturilor de departajare.

In finala Sheriff s-a intilnit cu campioana Kazahstanului cu care a incheiat la egalitate scor 1:1 cele 90 de minute de joc si cum in prelungiri nu s-a mai marcat s-a ajuna iarasi la lovituri de departajare.Unde din nou campioana Moldovei, ca si in partidele precedente, a iesit invingatoare reusind sa transforme toate 5 lovituri pe cind Aktobe a ratat una.

Acest trofeu e o victorie imprtanta pentru  fotbalul moldovenesc.